صفحه ها
دسته
وبلاگ هاي مذهبي
لینک های مذهبی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 552323
تعداد نوشته ها : 744
تعداد نظرات : 85
Rss
طراح قالب
GraphistThem253

ستاره ها را سر شماری کنیم

 

شبهای صاف غیر مهتابی به طاق لاجوردی آسمان چشم بدوزید . اگر دارای ذوق باشید ، منظره زیبا و پر غوغای ستارگان در شما احساسات شاعرانه ای بر می انگیزاند ، و اگر اهل فلسفه و تحقیق هستید تفکر فلسفی را در روح شما بیدار می نماید . متأسفانه عموم مردم به اسمان توجه ندارند ، بلکه سر به زیر افکنده و چشم به زمین دوخته اند !

 

تاکی آخر چو بنفشه سر غفلت در پیش

 

حیف باشد که تو در خوابی و نرگس بیدار

 

ای بسا درسهای دلنشین از این منظره بدیع می توان آموخت ، اگر دیده تیز بین ، و دل حکمت پذیر باشد.

 

** ** **

 

در ادوار قدیم ؛ یعنی روزگاری که هنوز دوربینهای نجومی به کاوش فضا نپرداخته و آسمان در میدان دید تلسکوپ ها و رادیو تلسکوپهای مجهز قرار نگرفته و هنوز چهره واقعی آسمان در دستگاه های دقیق عکاسی منعکس نشده بود ، اطلاّاعات مردم نسبت به تعداد ستارگان بسیار ناقص بود .

 

حتی منجمان هم که یک عمر به مطالعه آسمان پرداخته بودند ، اطلاع کاملی از این موضوع نداشتند .

 

 

با چشم عادی هفت هزار

 

تعداد ستار گانی که با چشم غیر مسلح قابل رؤیت است ، مجموعاً از هفت هزار تجاوز نمی کند ، امّا هیچ کس نمی تواند تمام این ستار گان را یک دفعه و در همه شرایط ببیند ، زیرا در حدود نیمی از آنها در نیمکره جنوبی و نیم دیگر در نیم کره شمالی قابل رؤیت است .

 

به علاوه مقداری از آنها هم چون نور نسبتاً ضعیف تری دارند ، تراکم طبقات هوا مانع رؤ یت آنها می شود ، و لذا تعداد ستار گانی که در یک شب صاف غیر مهتابی در یک نقطه قابل رؤیت می باشد ، معمولاً سه هزار عدد است .

 

قرنها ، همین عدد کوچک را معرف تعداد ستارگان می دانستند ، تا اینکه دانشمندان به کمک دستگاههای علمی و صنعتی برای پی بردن به تعداد واقعی ستار گان ، گامهای مهمی برداشتند و در این زمینه به موفقیتهای بزرگی نائل گردیدند .

 

 

با دوربین نجومی یک میلیون

 

دانشمندان ستاره شناس پس از اینکه خود را با آلات و ابزار صنعتی مجهز ساختند به منظور به دست آوردن تعداد ستاره گان ، به میدان تحقیق قدم نهادند ، و هنگامی که صفحه آسمان را با دوربین معمولی مورد مطالعه قرار دادند ، در حدود پنجاه هزار ستاره را مشاهده کردند . ولی وقتی که « تلسکوپ » اختراع گردید و آسمان در میدان دید تلسکوپ قرار گرفت ـ با این که تلسکوپهای ابتدائی نسبتاً ساده بودند و قطر آیینه آن از هفت سانتیمتر تجاوز نمی کرد ـ این رقم تا یک میلیون بالا رفت ؛ یعنی به اندازه ای رسید که شمردن آنها در صورتی که در هر ثانیه یک ستاره بشماریم ، سی شب وقت تمام را لازم دارد !

 

 

با تلسکوپ نیرومند پانصد میلیون

 

به هر اندازه که دستگاه های نیرومند تری اختراع ، و آسمان با آن دستگاه ها عرصه کاوش دانشمندان گردید ، تعداد ستار گان قابل رؤیت ، افزایش یافت ؛ تا این که با استفاده از تلسکو پ « رصد خانه مونت ویلسن » کالیفر نیا ، که نسبتاً نیرومند است و قطر آیینه آن ده متر و نیم است ، ستار گان قابل رؤیت به « پانصد میلیون » بالغ گردید : یعنی به حدی که اگر برای شماره آنها هر شب از غروب تا سپیده صبح وقت صرف کنید ، و در هر ثانیه ، یک ستاره حساب نمایید تقریباً یک قرن وقت لازم دارید .

 

با دستگاه عکسبرداری دو هزار میلیون

 

به هر نسبتی که قلمرو دانش وسعت می یافت به همان اندازه ستار گانی در اعماق فضا کشف می شد ؛ تا اینکه به وسیله دستگاه های عکسبرداری مخصوصی که مدتی در معرض تور ستار گان قرار می گیرد ، تعدا د دو هزار میلیون ستاره را روی شیشه مخصوص عکاسی منعکس ساختند ؛ یعنی تعداد ستار گانی که از این راه کشف گردید به اندازه ای رسید که برای شمردن هر ستاره در یک ثانیه ، چهار قرن وقت لازم است .

 

 

با کشف کهکشانها ده هزار میلیارد میلیارد

 

دانشمندان طی تخقیقات و مطالعات پیگیری که در کشف اسرار اسمان انجام می دادند به این حقیقت پی بردند که ستار گان بدون نظم و ترتیب در فضا پراکنده نیستند ، بلکه مجموعه هایی را تشکیل می دهند که هر مجموعه ای بر میلیارد ها ستاره مشتمل است و « کهکشان » نامیده می شود .

 

پس از توجه به این موضوع ، آسمان را به چندین بخش تقسیم ، و عکسبرداری از هر بخشی آغاز شد از این راه ، ابتدا تعداد کهکشانها را بدست آوردند ، و سپس تحقیقات یک از کهکشانها حدأقل به چه رقمی بالغ می شود .

 

پس از تحقیقات و بررسیهای پیگیر ـ چنان که در بحث کهکشان خواهیم گفت ـ به این نکته پی بردند که تعداد کهکشانها حدأقل به صد هزار میلیون می رسد . و در هر کهکشان ، حدذقل صد هزار میلیون ستاره موجود است .

 

بنا بر این ، حاصل ضرب رقم 100 هزار میلیون ( تعداد کهکشانها ) در صد هزار میلیون ( تعداد ستار گان هر یک از کهکشانها ) که ده هزار میلیارد است ، تعداد ستا رگانی است که تاکنون کشف گردیده است ! ؛ یعنی :

 

= 000/000/000/100 * 000/000/000/100 )

 

(000/000/000/000/000/000/000/10

 

ده هزار میلیارد میلیارد ، رقم بسیار بزرگی است . برای این که تصور صحیحی از این عدد داشته باشید به این نکته توجه کنید اگر کلیه جمعیت روی زمین که تعداد آنها به سه هزار میلیون بالغ می شود ، و برای سر شماری ستا رگانی که تاکنون کشف گردیده است بسیج شوند ، و با سرعت هر چه تمام تر این کار را انجام دهند ، به گونه ای که هر یک از آنها در هر ثانیه ده ستاره را بشمارند وتمام عمر خود را از آغاز تا انجام به ستاره شماری بپردازند در صورتی می توانند از عهده این سر شماری برآیند که هر یک دارای سی هزار سال عمر باشند !! ، زیرا در برابر هر یک از مردم روی زمین که مقدار آنها در حدود

 

333/333/333/333/3 ( 333/3 میلیارد و 333 میلیون و 333 هزار و 333 ) ستاره تنها در کهکشانهایی که تاکنون کشف گردیده است ، موجود است !‌!‌!

منبع:کتاب دانش عصر فضا به قلم آیت الله العظمی نوری همدانی


دسته ها : در آسمان ها
سه شنبه دهم 6 1388
X